Kliknij aby zobaczyć listę kandydatów w wyborach samorządowych
O Warszawie
WARSZAWA
 
Stolica i największe miasto Polski położone nad rzeką Wisłą. Jego geneza sięga nawet IX wieku. Metropolia globalna mieszcząca blisko dwa miliony mieszkańców. Jedno z najgęściej zaludnionych miast Polski.
 
Cała aglomeracja warszawska, czyli samo miasto wraz z miejscowościami przyległymi, zamieszkana jest przez ponad 2,6 miliona osób.
 
Nazwa "Warszawa" pochodzi od imienia Warsz (skróconej formy popularnego wówczas staropolskiego imienia Warcisław), używanego między innymi wśród przedstawicieli rodu Rawów (Rawiczów) herbu Rawa, właścicieli części terenów w dzisiejszym centrum miasta. Według legendy, nazwa ta wywodzi się od imion rybaka Warsa i jego żony Sawy.
 
Warszawa jest stolicą Polski od XVI wieku. Do jej nasłynniejszych zabytków zaliczamy Stare Miasto, otoczone murami obronnymi z basztą Prochową i Barbakanem, w niemałym stopniu odbudowane i zrekonstruowane po wojnie. Charakterystycznym punktem Warszawy jest także Zamek Królewski i plac Zamkowy z kolumną Zygmunta ustawioną w XVII wieku. Odwiedzając stolicę warto wybrać się na spacer po Łazienkach Królewskich, założonych w drugiej połowie XVIII wieku przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Ich punkt centralny stanowi Pałac Na Wyspie, a obiektem wyróżniającym się jest Belweder. Nie można też zapomnieć o wizycie w zespole pałacowo-parkowym na Wilanowie.
 
Największym obiektem sportowym Warszawy jest Stadion Narodowy, oddany do użytku przy okazji mistrzostw piłki nożnej Euro 2012. Odbywają się na nim zarówno imprezy sportowe jak i wydarzenia rozrywkowe.
 
W tym mieście znajduje się wiele ośrodków kulturalnych i oświatowych, między innymi najbardziej znana polska uczelnia, Uniwersytet Warszawski.
 
Od 2002 roku Warszawa, na mocy znowelizowanej tzw. ustawy warszawskiej, stanowi jednolitą gminę na ramach powiatu, składającą się z osiemnastu dzielnic.
 
Dziś miasto boryka się z takimi problemami jak przerost biurokracji, centralizacja władzy i błędna gospodarka mieszkaniowa. Czas to zmienić! Razem zmieńmy Warszawę! 

 

  

Warszawa jest jedna: Bemowo, Białołęka, Bemowo,Mokotów, Ochota, Praga-Południe, Praga-Północ, Śródmieście, Rembertów, Ursus, Ursynów, Targówek, Wola, Wesoła, Włochy, Wawer, Wilanów, Żoliborz.

 

« kwiecień 2020 »
PnWŚCzPSN
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Strona główna Aktualności O nas Władze Przedstawiciele Program Kontakt Biuletyn IMW