Kliknij aby zobaczyć listę kandydatów w wyborach samorządowych
Aktualności
2015-05-07

Odpowiedzi kandydatów na prezydenta RP

Poniżej prezentujemy notatkę prasową z konferencji IMW i WZ 

Ponad 2 tygodnie temu warszawscy niepartyjni samorządowcy ze stowarzyszeń Wola Zmian i Inicjatywa Mieszkańców Warszawy zapytali każdego kandydata na prezydenta o jego stanowisko wobec ciągle nierozwiązanych problemów stolicy – problemów, które wymagają rozwiązań ustawowych. Dzisiaj prezentują i oceniają otrzymane odpowiedzi.

„Do każdego z kandydatów na prezydenta RP wysłaliśmy trzy pytania dotyczące ich zdania na temat Janosikowego, reprywatyzacji czy ustawy warszawskiej. Dotarliśmy do każdego ze sztabów, jednak do tej pory odpowiedzi uzyskaliśmy od Adama Jarubasa, Janusza Korwina-Mikke i Jacka Wilka. To niepokojący sygnał, że inni kandydaci postanowili na te tematy milczeć a chodzi przecież o stolicę.” – mówiła Iwona Szatkowska, wiceprezes Inicjatywy Mieszkańców Warszawy.
 
„To najzwyczajniej w świecie dezercja od trudnych tematów - trudnych, ale bardzo istotnych dla Warszawiaków. A przecież w Warszawie jest blisko 1.5 mln wyborców, ok 9-10% wszystkich głosujących w wyborach prezydenckich. Nieudzielenie odpowiedzi to postawa jest niegodna przyszłego prezydenta – kontynuowała Aneta Skubida, radna i prezes stowarzyszenia „Wola Zmian” - Rozumiemy doskonale jak intensywnym okresem jest kampania. Sami jesteśmy samorządowcami - i to wybranymi z własnych list. Za nami nie stała potężna machina wyborcza, było więc nam tym trudniej w kampanii. Natomiast wszyscy kandydaci na prezydenta mają swoje sztaby, i to profesjonalne. Ma im więc kto pomóc w udzielaniu odpowiedzi! – dodała radna.
 
Szerzej do uzyskanych odpowiedzi odniósł się Tomasz Becherka, prezes Inicjatywy Mieszkańców Mokotowa: „Kandydaci, którzy odpowiedzieli na nasze pytania zgodnie twierdzą, że obecne „janosikowe” powinno być zlikwidowane bądź obniżone – jest to zgodne z postulatami Inicjatywy Mieszkańców Warszawy i Woli Zmian. Cieszymy się, że poglądy na tę sprawę są spójne dla kandydatów i mieszkańców. Oczekujemy realizacji kolejnych przedwyborczych deklaracji.
Podobnie rzecz się ma z reprywatyzacją – nieudolność Państwa i władz Warszawy w tej sprawie jest niewiarygodna i kandydaci słusznie wskazują na konieczność szybkich zmian i rozwiązania tych kwestii poprzez uruchomienie stosownych odszkodowań bądź zwrotu majątków. Inicjatywa Mieszkańców Warszawy i Wola Zmian będą wspierały wszystkie działania mające na celu ostateczne zamknięcie kwestii reprywatyzacji dbając o interesy mieszkańców Warszawy i szanując prawo własności.
Cieszy nas, że kandydaci zgodnie szanują i cenią samorządność. Widzą także niewydolność i nieefektywność obecnego ustroju Warszawy – z jednej strony dużą liczbę radnych w dzielnicach z niewielkimi uprawnieniami i ogromny aparat urzędniczy w Urzędzie Miasta i Radzie Warszawy, który znajduje się daleko od konkretnych problemów lokalnych”
Samorządowcy podziękowali tym kandydatom, którzy zdecydowali się przedstawić swój pogląd na nierozwiązane problemy stolicy. Podkreślili, że jeden z nich – Adam Jarubas - najwyraźniej pod wpływem zadanych przez nich pytań przygotował nawet program specjalnie dla Warszawy. Przedstawiciele Woli Zmian i Inicjatywy Mieszkańców Warszawy powtórzyli także słowa sprzed dwóch tygodni, kiedy startowali z akcją pytań do kandydatów na prezydenta RP: „Deklarujemy naszą gotowość i chęć do współpracy w celu wypracowania najlepszych rozwiązań - niezależnie od tego który kandydat zwycięży”.
 
Odpowiedzi kandydatów na prezydenta RP są dostępne pod adresem: http://inicjatywa.waw.pl/
« luty 2020 »
PnWŚCzPSN
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 
Strona główna Aktualności O nas Władze Przedstawiciele Program Kontakt Biuletyn IMW